EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Příčiny a řešení trávicích problémů u potkanů

Příčiny a řešení trávicích problémů u potkanů

Pokud se trávicí potíže u potkanů neřeší včas, mohou mít velmi vážné následky a to včetně uhynutí zvířete. Pojďme se podívat, jaké mohou mít gastrointestinální potíže příčiny, jak je rozpoznat a jak je řešit.

Trávicí potíže mohou být dvojího původu.

Prvním důvodem je nesprávná péče. Nejčastěji se setkáváme s mylnými představami chovatelů ohledně toho, co je pro potkana přirozené a jak by se s ním proto mělo zacházet.

  • „Jídelníček všech hlodavců je přibližně stejný. Potkana tedy lze krmit zhruba stejně jako křečka, morče nebo činčilu.“ Čivavu a německého ovčáka, ale přitom také nekrmíme stejně, že ne?
  • „Krysa je všežravé zvíře. Můžete mu tedy dát cokoli, včetně zbytků ze stolu.“ Ještě horší je, když jsou v domě děti, které si začnou myslet totéž. Potkaní jídelníček pak může „obohatit“ kousek uzeného salámu, mléčná čokoláda nebo sladký popcorn.
  • „Krysa je nenáročné zvíře. Má prostornou klec a to stačí.“ Zvíře je ve výsledku osamělé, chovatel mu nevěnuje pozornost a například zapomíná, že je třeba vyměnit vodu v napáječce nebo si nevšimne, že by bylo vhodné přemístit klec na pohodlnější místo. 
  • „Může krysa onemocnět?!“ Mnoho majitelů bohužel ani netuší, že hlodavec potřebuje veterinární prohlídku stejně jako pes nebo kočka, a zdravotní problémy řeší dle vlastních úvah a domněnek. Veškeré procesy v tak drobném těle však probíhají velmi rychle, takže nedbalost, chybná diagnóza nebo vyšetření, které neproběhne včas, mohou značně urychlit smutný výsledek.

Je třeba zopakovat, že všechna výše v uvozovkách uvedená tvrzení jsou nepravdivá a že podobné chování majitele dříve či později způsobí na zdraví a kondici zvířete nenapravitelné škody.  

Druhou skupinou příčin jsou onemocnění, která doprovází zažívací potíže. Na vině může být virus, infekce nebo parazité, ale i vnitřní patologie nebo nevratné změny související s věkem.

Gastrointestinální problémy se obvykle projevují průjmem nebo zácpou. Důvod k obavám je také nechutenství, zejména odmítání obvyklé stravy a pamlsků.

Situace č. 1: potkan nemá chuť k jídlu

Chuť k jídlu může potlačit zvýšená míra stresu, běžné onemocnění a mnoho dalších faktorů, které nelze na první pohled odhalit.

Jak postupovat?

Pečlivě zvíře prohlédněte – stav a vzhled srsti, kůže, čumáčku, očí, tlapek a ocasu. Zkontrolujte, zda nejsou vidět žádné záněty, podráždění, rány ani lysiny. Pokud je vše v pořádku, nalijte potkanovi čerstvou vodu a v kleci vyměňte podestýlku. Zkontrolujte prostředí místnosti. Možná jste klec umístili do příliš velké zimy nebo horka, nebo mu vadí hluk (hrající si děti, pes, kočka, rekonstrukce probíhající v přilehlém okolí apod.). Pokud nic nezjistíte, nechte zvíře několik hodin v klidu. Pokud se nic nezmění a potkan krmivo stále odmítá, kontaktujte veterináře.

Situace č. 2: potkan trpí průjmem

Průjem se nejčastěji dostaví z následujících příčin:

  • Náhlá změna stravy po tom, co si přinesete potkana domů – běžnou praxí nezkušených chovatelů je, že zvíře od prvního dne krmí vším, co jim doma přijde pod ruku;
  • Potrava, která dráždí zvířecí žaludek a stěny střev (především kyselé nebo kořeněné potraviny);
  • Příliš pestrý a vydatný jídelníček;
  • Příliš ovoce a zeleniny;
  • Individuální potravinová intolerance (potenciálně projímavé potraviny, na které potkan reaguje průjmem, sem patří i mléčné výrobky);
  • Stres ale i otrava vedou ke stejným následkům;
  • Průjem u potkanů může způsobit i dysbakterióza, gastrointestinální infekce apod.

Jak postupovat?

Nejdříve byste měli z jídelníčku domácího mazlíčka vyřadit všechny „potenciálně škodlivé“ potraviny. Na den až dva ho nejlépe převeďte na suché krmivo.

Zánět zažívacího traktu pomáhá zmírnit rýžový vývar. Obalí střevní stěnu a zmírní podráždění. Příprava je snadná. Rýži vařte přibližně 30 minut (ve vodě, bez koření). Tekutinu lze potkanům podávat samotnou nebo s rýží. Vývar uchovávejte v lednici maximálně dva dny. Podávejte ho ale při pokojové teplotě.

Vyzkoušet můžete také veterinární přípravek EnteroZOO. Velmi dobře účinkuje v případech otravy, vírového nebo infekčního onemocnění, jelikož šetrně a rychle očišťuje organismus zvířete od veškerých škodlivých látek. Přípravek se nevstřebává do těla a k jeho vyloučení dochází pouze přirozeným způsobem spolu se stolicí. Vzhledem k tomu, že nemá chuť ani zápach, jej lze zvířeti podávat i v případě, když odmítá krmivo i pamlsky. Přípravek stačí rozmíchat v pitné vodě a podat pomocí stříkačky. Může se stát, že zvíře začne zvracet – to je pouze známka toho, že probíhá proces čištění střev a po chvíli lze přípravek podat znovu. 

Situace č. 3: potkan má zácpu

Zácpa se projevuje jako opožděné nebo obtížné vyprazdňování. Může být krátkodobá nebo chronická. U potkanů se standardní stravou se zácpa nevyskytuje často, ale čas od času k ní stejně dochází. Pokud zaznamenáte nepřítomnost výkalů po dobu přibližně dvanácti hodin, máte důvod ke znepokojení. Zácpa u potkanů má mnoho příčin. Mezi hlavní patří dysbakterióza, nedostatek vlákniny ve stravě, nedostatek tekutin (dehydratace) a střevní neprůchodnost, kterou může zapříčinit mechanické ucpání (kameny, cizí tělesa, červi), srůsty, výrůstky v břišní dutině apod.

Jak postupovat?

Je důležité provést „diagnostiku“ hned v začátku a zjistit, zda lze situaci zvládnout vlastními silami. Pokud si tedy všimnete, že se potkan po dobu dvanácti hodin nevyprazdňuje, podejte zvířeti vazelínový olej (0,5 ml pro potkaní mládě, 1 ml pro dospělého potkana). Žádné jiné oleje nepoužívejte! Zvláštností tohoto oleje je, že se nevstřebává do těla a vychází z něj v nezměněné podobě. Vazelínový olej pomáhá střevům vytlačit výkaly směrem k východu a také vám pomůže zjistit, zda potkan nemá střevní neprůchodnost. Zjistíte to snadno, pokud olej z konečníku vyjde, není zde žádná překážka.

V případě střevní neprůchodnosti je nutné se zvířetem okamžitě navštívit veterináře.

V případě chronické zácpy, tj. pravidelných problémů s vyprazdňováním, by měl lékař udělat rentgenový snímek, aby zjistil, zda se ve střevech nevyskytují kameny nebo výrůstky, a měl by zkontrolovat, jak potkana krmíte. Do jídelníčku zařaďte více zeleniny a ovoce. Zvláštní pozornost věnujte projímavým účinkům červené řepy, mrkve, dýní, švestek, hroznového vína, meruněk, hrušek a sušených švestek, které pomáhají změkčit stolici a usnadňují její odchod. Jídelníčku obohaťte o mléčné výrobky (nesmí ale obsahovat více než 5 % tuku) a malé množství vařených kaší (ovesné vločky, pohanka, proso… ale vyhněte se rýži). Vyplatí se i užívání probiotik.

26.03.2022